Podczas II Wojny Światowej a dokładnie w 1940 roku, na wodach Zatoki Gdańskiej Niemcy, rozpoczęli budowę centrum badawczego torped Schießstand (pol. torpedownia), w skład którego wchodziły dwie montownie: Torpedowaffenplatz Hexengrund (Torpedownia na Babich Dołach), Torpedo Versuchsanstalt Oxhoft (Torpedowania na Oksywie) oraz trzy obiekty pomocnicze w okolicy Jastarni i Juraty. Ich budowa wynikała z potrzeby przeniesienia zakładów Torpedo Versuchs Anstalt (Eckernförde, Zatoka Kilońska, północne Niemcy) za linię zasięgu brytyjskich samolotów (podobnie jak to miało miejsce w przypadku umiejscowienia ośrodków badawczych w Kamiennej Górze).

Bliźniacze torpedownie składały się z hali montażowej, warsztatów, elektrowni, pomieszczeń biurowych i socjalnych. Wyposażone były również w wieże widokowe, które służyły do śledzenia torped wystrzeliwanych po torze próbnym w stronę wspomnianych budynków u wybrzeża Jastarni i Juraty. Oba obiekty oddalone są od brzegu o blisko pół kilometra, a z lądem łączyły je drewniane mosty (w Babich Dołach pozostały pojedyńcze pale – most zniszczono w latach 90, aby utrudnić dostęp do obiektu, w Oksywiu po pożarze w 1979 roku wybudowano betonowy), po których jeździła kolej wąskotorowa (kaszubski ekspres), łącząc je z podziemną montownia w Babich Dołach i portem wojennym w Oksywiu.

Torpedownię na Babich Dołach, a właściwie jej ruinę można zobaczyć z Plaży Babie Doły (wejście nr 1, przy ulicy Ikara, Dedala). Obiekt jest uznawany za niebezpieczny, mimo tego można wynająć łódź, czy znaleźć klub nurkowy, który zorganizuje wyprawę w to miejsce. Obiekt pod koniec wojny został przejęty przez Armię Czerwoną a wyposażenie zostało wywiezione do ZSRR (podobnie jak w przypadku Torpedowni na Oksywiu). Na przełomie lat 70 i 80 w wyniku srogich mrozów odpadła frontowa ściana, a w latach 90 zostały wysadzone resztki mostu łączące ją z brzegiem. W powojennej historii obiekt był wykorzystywany przez wojsko jako baza ćwiczeń płetwonurków. Niestety nie ma planów na adaptację tego budynku, a fakt że należy do Skarbu Państwa nie poprawia tej sytuacji. W okolicy znajduje się wojskowe lotnisko, ale również opuszczona jednostka wojskowa, oraz otwarte schrony (w odnalezieniu ich może pomóc mapa skrytek na opencaching.pl)

Torpedownię na Oksywiu spotkał łaskawszy los, gdyż zaadaptowano została na bazę JW 4026 (Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego – jednostka wojskowa płetwonurków bojowych będąca pododdziałem Wojsk Specjalnych), przez co dostęp do tego obiektu ograniczony jest m.in. przez ten test sprawnościowy). Wieża obserwacyjna została rozebrana po wojnie, przez co nie widać podobieństwa między torpedowniami. Oczywiście w pobliżu można znaleźć (podobnie jak w przypadku Babich Dołów) inne obiekty po opuszczonej jednostce. Ten temat pozostawiam (puki co) do samodzielnego rozeznania.

Obiekt w Jastarni został zniszczony przez wspomniane zimy w latach 70 i 80. Widoczny jest obecnie już tylko fundament. Z racji słabych warunków atmosferycznych nie udało się wykonać zdjęć.

Obiekty w Juracie są lepiej zachowane, oba dobrze widoczne z brzegu (z molo i z plaży), a przede wszystkim oznaczone tabliczką informacyjną. Próba zwiedzenia obiektu z wody, może zakończyć się smutnymi konsekwencjami, wschodni budynek wchodzi w strefę zamkniętą dla żeglugi, gdyż znajduje się w pobliżu Letniej Rezydencji Prezydenta. Tu również nie udało się zrobić zdjęć.

Jak działały torpedownie?

Torpedownia na Babich Dołach posiadała dwa stanowiska do wystrzelenia torpedy na torze próbnym. Z wieży obserwacyjnej śledzono parametry lotu. Napęd torpedy podczas testów (gdyż każda torpeda była testowana) pozwalał na przebycie drogi ok, 13 km w okolice obiektu przy Jastarni, skąd byłą wyławiana i transportowana do ponownego uzbrojenia i zmagazynowania.

Mapa

Filtruj wg

 

Zdjęcia

Torpedownia Babie Doły Torpedownia Babie Doły Torpedownia Babie Doły Torpedownia Babie Doły Torpedownia Babie Doły Torpedownia Babie Doły Torpedownia Babie Doły

Postscriptum

W Polsce znajdowała się jeszcze jedna torpedownia. Nad Jeziorem Miedwie, mieściły się zakłady torpedowe Gerätewerke Pommern Madüsee

Dla fanów Geocaching-u dołączam link do jednej z najciekawiej usytuowanej skrytki: OP70BA.

Ocena:5 Głosów: 1