Podczas wspólnej podróży z przyjaciółmi często zdarza się sytuacja, kiedy ktoś płaci za wszystkich, a reszta musi się z nim rozliczyć. Dotychczas takie sytuacje w gronie znajomych załatwialiśmy zbierając dokumenty zakupu i sumując wszystko w Excelu, lecz walające się po kieszeniach paragony nie są czymś co szczególnie lubię, a zwłaszcza kiedy mieszają się z biletami wstępu. Podczas styczniowej wyprawy na Litwę i Łotwę rozliczenie podróży zostawiliśmy aplikacji Splitwise.

Aby skorzystać z Splitwise, należy się zarejestrować (obecnie wersja przeglądarkowa pozwala na rejestrację i logowanie za pomocą Konta Google, można również po rejestracji powiązać logowanie z kontem Facebook – wersja mobilna wymaga podania e-mail i hasła), by po chwili móc korzystać z dobrodziejstw tej aplikacji. Opisując działanie programu skupię się na aplikacji mobilnej (wersja 4.4.5/155 na iOS 10), gdyż rejestracja to jedyna akcja jaką wykonałem w interfejsie przeglądarkowym.

W zasadzie aplikacja jest przejrzysta i nie powinno być większych problemów w korzystaniu z niej. Pierwszym miejscem, od którego powinniśmy zacząć jest widok Groups, gdzie widoczna jest lub będzie lista zdefiniowanych przez nas grup wydatków i ich beneficjentów. To właśnie tu podajemy osoby, które będą współdzielić koszty. Zaprosić ich możemy poprzez SMS, e-mail, lub listę „znajomych” z Splitwise. Po zdefiniowaniu grupy, klikamy ikonę + czyli Add a bill i dodajemy należność podając wg. potrzeb: nazwę, walutę, kwotę, kategorię, zdjęcie oraz notatkę. Standardowo dodany rachunek zostanie podzielony na wszystkich uczestników, chyba że zmienimy opcję w menu Expense details, warto również przed rozliczeniem podróży ustawić w widoku Group settings (zębatka w prawym górnym rogu aplikacji), Simplify group debts, przez co unikniemy rozliczania cząstkowego.

Zalety

 • Łatwe logowanie: Facebook, Google, własne dane
 • Dostępne przez przeglądarkę, aplikacja iOS, Android
 • Zapraszanie znajomych za pomocą SMS, e-mail
 • Automatyczne dzielenie rachunku na uczestników per waluta
 • Możliwość dodawania rachunków bez dostępu do internetu (przydatne za granicą)
 • Obsługa wielu walut w obrębie jednej grupy (listy wydatków)
 • Szeroki wachlarz modyfikowania należności
 • Powiadomienia, komentarze, zdjęcia rachunków
 • Dla zaawansowanych: API

Wady

 • Brak polskiego interfejsu (o ile to wada)
 • Brak kalkulatora walut (dla rozliczenia grup wielowalutowych)
 • brak możliwości zalogowania się przez Konto Google (aplikacja mobilna iOS)

Moja ocena

Aplikacja Splitwise idealnie sprawiła się na wyjeździe za granicę i szczerze nie znaleźliśmy w niej niczego do czego można się przyczepić. Tryb offline, zdjęcia z paragonami, automatyczne rozliczenia w danej walucie to wszystko co było nam potrzebne, a nieocenioną zaletą była możliwość dodania rachunku bezpośrednio po zapłaceniu (zwłaszcza korzystając z technologii 3D Touch) – nie trzeba było grupować rachunków. Dla uproszczenia przyjęliśmy, że rachunki z restauracji, napiwki, zakupy w sklepie spożywczym rozliczamy równo.

Aplikację również stosuję do zapisywania pożyczonej gotówki, gdzie beneficjent zobowiązany do zapłaty całej wartości.

Oceń post