Na terenie Sudetów, podczas II Wojny Światowej nasiliło się zapotrzebowanie na usługi górnicze. Eksplorowane były przez robotników przymusowych między innymi złoża węgla, rud metali czy uranu, jak również Niemcy budowali wewnątrz skały schrony przeciw lotnicze czy tajne fabryki.

Obecnie wiadomo, że na terenie Kamiennej Góry znajduje się 10 tego typu obiektów. Dla turystów udostępniona została jedna sztolnia mieszcząca się w centrum miasta – Arado. Nazwa pochodzi od założonej w 1925 roku firmy Arado (Arado Flugzeugwerke GmbH), która uznawana była za pioniera wśród producentów samolotów odrzutowych. W Kamiennej Górze mieściły się biura projektowe Arado w dawnych fabrykach włókienniczych, Zostały one przeniesione z Bawarii po nalotach alianckich w 1943. Dolny Śląsk był uznawany przez III Rzeszę jako teren bezpieczny, gdyż był poza zasięgiem lotnictwa nieprzyjaciela.

Zatem jaką rolę pełniły sztolnie?

Projekt Arado to coś więcej niż zwiedzanie. Zakupując bilet wcielamy się w rolę tajnych agentów mających na celu poznanie wnętrza kopalni i dostarczenie informacji wywiadowczych do Londynu. Chodząc po podziemiach odgrywamy rolę w dość ekspresyjnej i zabawnej inscenizacji poznając tajemnice jakie niesie za sobą kopalnia i okolica miasta. Zobaczyć możemy m. in. części pocisku V-1 i rakiety V-2, broń wykorzystywaną przez niemieckich żołnierzy, samolot firmy Arado, enigmę, czy pamiątki wojenne znalezione w okolicy Kamiennej Góry.

Jest to zdecydowanie ciekawa atrakcja zarówno dla rodziców jak i dla dzieci, pozwalająca poczuć klimat II Wojny Światowej rodem z serii programów Bogusława Wołoszańskiego – Sensacja XX Wieku.

Filtruj wg

Więcej:

Ocena:5 Głosów: 1